Három nappal vagyunk túl a fóti időközi polgármester-választáson, amelyen semmilyen módon nem érvényesült a papírforma. Egy döntően jobboldali körzetben a szocialista jelölt nyert/támogatta az Együtt és a Demokratikus koalíció/, a Magyar Liberális Párt jelöltje, Dr. Vargha Nóra pedig 13%-ot ért el. Ezúton gratulálok a nyertesnek és újra megköszönöm Nórának ezt a páratlanul jó eredményt! Néhány hét alatt egyedüli női indulóként teljesített remekül egy olyan városban, amely soha nem számított liberális bástyának, és ahol minden versenytársa szitokszóként használta vele szemben a liberális szót.
Nehéz időszakon vagyunk túl, amely fontos tanulságokkal szolgált. Lássuk, mik is ezek:
- A legfontosabb, hogy Vargha Nóra jó szereplése azt is bizonyítja, hogy a liberális választók az önálló liberális politikát képviselő jelöltet támogatják abban az esetben, ha nincs összefogás a demokratikus pártok között. Amikor a szocialisták elütötték a liberálisok összefogásra kinyújtott kezét, azzal kalkuláltak, hogy a liberális szavazók automatikusan fognak felsorakozni a szocialista jelöltek mögé. Ez nincs így. Nem sikerült az összefogás programjaként eladni azt az ultimátumot, hogy ti nem kelletek, de kérjétek meg a szavazóitokat, hogy voksoljanak ránk.
- Ebből az következik, hogy valódi összefogás híján a Liberálisok a lehető legtöbb körzetben önálló jelöltet állítanak, és önálló pártlistával vesznek részt a közelgő országgyűlési választásokon. Ha kell, 106 Fót lesz az országban tavasszal, mert egy liberálisokat képviselő párt nem teheti meg, hogy azt üzenje a választóinak, hogy szavazzanak azokra, akiknek nem kellettek a liberálisok. Akkor arra kell törekednünk, hogy minél erősebb képviselettel rendelkezzünk az országgyűlésben, ahhoz pedig az egyéni győzelmek mellett a vesztes liberális jelöltekre leadott töredékszavazatokra is szükség van.
- Nem szabad ugyanakkor becsapni önmagunkat! Fóton három jobboldali jelölt versengett és ért el egyenként 20% körüli eredményt. Ez máshol nem lesz így. A szocialista jelöltet másik három párt is támogatta ugyan, de Fót azt mutatja, hogy ez is kevés lenne önmagában a jobboldal legyőzéséhez. A tavaszi választásokon egy erős fideszes jelölt mellett legfeljebb a Jobbik jelöltje fog elindulni. Ebben a helyzetben csak úgy lenne esély a Fidesz legyőzésére, ha a demokratikus pártok egyetlen jelölt mögé sorakoznak fel. Ez Fóton jelenleg 38%-nyi szavazót jelent, de a győzelemhez szükség lesz azoknak a bizonytalan szavazóknak a megnyerésére is, akik közül sokan most a mérsékelt jobboldali, civil jelölt neve mellé tették az ikszet.
- És itt jutunk el a legkellemetlenebb tanulsághoz. A fóti kampány nemcsak azért volt durva és kíméletlen, mert a liberális jelöltet sok támadás érte, hanem azért is, mert egyre nyilvánvalóbb, hogy több csalás is megtörténhetett. A választási bizottság feljelentést tett, mert úgy tűnik, hogy az MSZP tiltott eszközöket vetett be a kampánycsend idején. Ha ez beigazolódik, a választást vagy az érintett körzetekben vagy teljes egészében meg kell ismételni. Ez feladja a leckét a szocialista jelölt mögé felsorakozott többi pártnak, akik Baján ugyanezért a választás megismétlését és a fideszes jelölt visszaléptetését kezdeményezték. Egy ilyen helyzetben mi, liberálisok még egy előzetes választási együttműködés esetén sem tehetnénk meg, hogy a csalásban érintett jelöltet támogassuk. Kérdés, mit fog tenni ebben az esetben az Együtt, a PM és a DK?
Továbbra is meggyőződésem, hogy az Orbán-kormány leváltására csakis akkor van esély, ha a demokratikus pártok újra tárgyalják a választási együttműködés kereteit, és megteremtik a legszélesebb körű összefogás feltételeit. Ebben az esetben a Liberálisok készek támogatni egy közös miniszterelnök-jelöltet és a liberális választókat arra ösztönözni, hogy egy közös ellenzéki listát támogassanak szavazatukkal. Ha nem jön létre ilyen összefogás, akkor mindenhol önállóan indulunk majd.
A választási együttműködés számunkra nem öncél. Arra törekszünk, hogy akár önállóan, akár egy választási összefogás részeként minél több liberális képviselőt küldjünk a parlamentbe és az önkormányzatokba. A kisebb állam, a magántulajdon, a szabad iskolaválasztás vagy a rászorultsági alapú szociálpolitika képviseletét nem várhatjuk baloldali pártokról, mert ők nem liberális válaszokat adnak ezekre a kérdésekre. Az elmúlt három év anti-liberális hatalomgyakorlása rossz irányba vitte az országot. E tekintetben egy liberalizmust elutasító baloldali kurzus sem hozna fordulatot.
Bízom benne, hogy a Liberálisok Fóton elért 13%-a nemcsak számunkra jelent tanulságot.